Arkadaş Islıkları – Orhan Kemal

Gerçek olan öğrenmektir. Nereden nasıl öğrenirsen öğren. Nereden nasıl öğrendiğin diploman hatta neler bildiğin de önemli değil. Ne yaptığın önemlidir.

Orhan Kemal

7 Eylül günü Beyaz yakalılar bişi yapsa olarak ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik.  Sabah Cihangir Kahvehanesi’nde buluşup simitlerimizi, poğaçalarımızı yedik, bir güzel çayımızı içtik. Ardından Orhan Kemal müzesine doğru yola çıktık. Cihangir meydandaysanız otuz saniye sonra ordasınız, yeri o kadar kolay ki. Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de oradaydı. Hem müzeyi gezdik, Orhan Kemal’in eşyalarına baktık, diğer önemli edebiyatçılarımızla resimlerini inceledik; hem de kendisini Işık Bey’den dinledik. O kadar duygulandık ki, biz aslında Orhan Kemal’i o gün tanıdık..

Orhan Kemal’in sadece sizi görmesi yeterliymiş sizden bir öykü çıkarması için… Konuşmanıza bile gerek yokmuş… Saatlerimizi geçirdik o değerli ve hatıra dolu müzede. Ellerimize bir Orhan Kemal kitabı tutuşturduk hepimiz, ve Cihangir’in renkli merdivenlerine doğru yola koyulduk. Dar sokaklardan geçerken belki de hep aklımızda Orhan Kemal’i düşündük. “Kara gün kararıp gitmez..” demişti, bunu düşündük, umut dolduk.. Rengarenk merdivenlere geldik sonunda, bundan sonraki her attığımız adım renklensin diye..

Bizim için çok güzel bir gündü, umarız sizin için de öyleydi. Yolunuz Cihangir’e mutlaka düşer, bir yarım saatinizi ayırsanız inanamayacaksınız.

  • Mekan : Cihangir Kahvehanesi, Orhan Kemal Müzesi, Cihangir Merdivenler
  • Adres : Akarsu caddesi No:30 Cihangir 34433 İstanbul / Türkiye
  • İrtibat: 0 (212) 292 92 45

Bir sonraki etkinlikte tekrar görüşmek dileğiyle.

Müzeden Fotoğraflar: