Ekip Tiyatrosu’nda “Largo Desolato”…

Largo_1

Destek bekleyen ama iyi işler çıkaran tiyatroları ziyaret etmeye devam ediyoruz. İlk, İşten Sonra Tiyatro etkinliğimizi 10 Ekim’de gerçekleştirmiştik.

İkinci ziyaretimizi de 18 Kasım günü Ekip Tiyatrosu’nun “Largo Desolato” adlı iki perdelik oyununa giderek yaptık. Oyun, Vaclav Havel tarafından 1984 yılında yazılıp ilk kez 14 Nisan 1985’te Viyana Burgtheater’de sahnelenmiştir.

Konusu çok kısaca; toplum nezdinde önemli rol sahibi bir aydın, yazdığı bir yazı nedeniyle, sistemin farklı katmanlarından yöneltilen bir baskıya maruz kalmaktadır. Bu baskı öylesine korkunç boyutlara ulaşmıştır ki Dr. Kopriva sağlıklı düşünüp hareket edebilme yetisini uzun zaman önce yitirmiştir. Öyle ki artık en basit günlük ihtiyaçlarını karşılamakta bile güçlük çekmektedir.

Oyunun en ilginç yanı, oyunun izleyiciyle aynı düzlemde oynanması ve sahnede merkeze çok amaçlı olarak kullanılmak üzere yerleştirilen tekerlekli bir sandık dışında hiçbir dekor parçası bulunmaması. Oyuncularla izleyicilerin iç içe olmasından dolayı, oyun izleyiciyi bir nevi sarıp sarmalıyor, içine çekiyor.

Beyaz Yakalılar Bişi Yapsa olarak ayakta durmaya çalışan sahnelere, oyunlara, oyunculara elimizden geldiği kadar destek olmak, çorbada tuz bulundurmak, keyif almak, ufkumuzu genişletmek adına araştırmaya, ziyaret etmeye ve izlemeye devam edeceğiz.